Kodėl verta lysves pasiruošti rudenį?

Publikuota 2020-11-20

Ruduo – pats tinkamiausias metas lysvių įrengimui, paruošimui ir planavimui. Kodėl reikia planuoti rudenį?

Rudenį yra labai svarbu paruošti žemę pavasariniam sodinimui. Laiku patręšta žemė pavasarį atsidėkoja gausiu derliumi. Per augimo sezoną nualintas dirvožemis turi būti atgaivintas ir atnaujintas. Kiekvienam augalui reikia skirtingų trąšų. Todėl suplanavus, kur kokias daržoves sodinsite, žemę galima paruošti pagal augalo poreikius.

Rudens darbai dirvožemio paruošimui:

Jeigu per rūgštus dirvožemis, nukalkinti. Galima kalkinti klintmilčiais, gesintomis kalkėmis, kreida, pelenais, maltais kiaušinių lukštais ir panašiai. Neutralizuojama dirvos reakcija, pagerinama struktūra, biologinis aktyvumas, padaugėja maisto medžiagų.

Jeigu per daug šarmingas dirvožemis, įterpkite pušų spyglių, smulkintos žievės ar durpių.

Patariama: 1 kvadratiniam metrui – 5-6 kg perpuvusio mėšlo arba 3-4 kg komposto; apie 300 g pelenų;

Rudenį svarbus fosforas ir kalis. Kalis skatina mikroelementų pasisavinimą, paspartina augalų augimą ir didina jų atsparumą šalčiui. Dažniausiai tręšiama kalio trąšomis rudenį (200-300 g/m2). Kalio trąšos tinka visiems augalams ir visuose dirvožemiuose. Fosforas reikalingas šaknims. Fosforo junginiai skatina šaknų vystymąsi, didina augalų atsparumą grybinėms ligoms, pagreitina žaizdų gijimą. Dažniausiai naudojamas superfosfatas. Tręšiama rudenį arba ankstyvą pavasarį. Jo beriama 300-400 g/m2. Naudojamas paprastas superfosfatas. Šios trąšos tinka visų tipų dirvožemiams. Į ruošiamas lysves galima įterpti ir azoto, tačiau jo reikia labai nedaug.

Rudenį patręštoje lysvėje geriau ištirpsta visos medžiagos ir tai skatina geresnį augalų įsišaknijimą pavasarį. Tuomet pavasarį augalas yra atsparesnis ligoms, paankstėja vegetacija.

Lysvę patręšus reiktų supurenti ar lengvai perkasti, kad gautų oro ir drėgmės, suaktyvėtų mikroorganizmai. Kenkėjai, kurie ruošiasi žiemoti dirvoje, purenant „išmetami“ į viršų, nespėja prisitaikyti ir žūsta.

Jeigu lysvės paruošiamos prieš žiemą, pavasarį reikės tik supurenti jau paruoštas lysves, iškasti duobutes ir susodinti daigus ar pasėti sėklas. Nauda – įdėkite šiek tiek darbo dabar ir pavasarį sutaupysite laiko ir energijos, ir derlius bus gausesnis ir greitesnis.

Sėkmės daržininkaujant! Nebijokite eksperimentuoti ir mėgautis!