Pomidorų laistymas mielėmis

Pomidorų laistymas mielėmis

Pomidorų laistymas mielėmis: ką reikia žinoti?

Pomidorai yra labai populiari ir vertinga daržovė Lietuvoje. Pomidoruose yra įvairių mineralinių medžiagų, vitaminų, cukraus, organinių rūgščių ir žmogui reikalingų mikroelementų. Šios daržovės daugiausiai valgomos šviežios, tačiau taip pat iš jų gaminamos sultys, tyrės, pomidorai konservuojami, sūdomi ir kt. Todėl augindami pomidorus šiltnamyje ar lauke visada norime turėti kuo gausesnį jų derlių. Vienas iš būdų padidinti šių daržovių derlių – tręšimas. Ar verta pomidorų daigus tręšti mielėmis? Ar tikrai tai yra naudinga, ar tai tik močiučių „pasakos“? Tad ką svarbu žinoti?

Pomidorų daigų tręšimas: kokie laistymo mielėmis receptai?

Pomidorų daigai nemėgsta pavėsio, todėl geriausia juos sodinti saulėtoje vietoje. Pomidorai gerai auga puveningoje, lengvoje ir daug oro turinčioje žemėje. Puikiai purumą ir lengvumą dirvožemiui suteikia vermikulitas. Daigus į šiltnamį sodiname balandžio mėnesio pabaigoje, o į lauką pomidorus sodiname gegužės mėnesį. Nepamirškime, kad tarpai tarp pomidorų daigų turėtų būti 40-50cm. Žinoma, visada patartina atsižvelgti į pomidorų veislę: aukštaūgiai, žemaūgiai ar vidutinio ūgio.

Po pasodinimo į nuolatinę vietą (šiltnamį ar daržą lauke) pomidorus reikia tręšti. Vienas iš būdų - pomidorų laistymas mielių užpilu. Tai seniai naudojamas būdas tarp daržininkų, tačiau paskutiniu metu labai išpopuliarėjęs. Kodėl? Greičiausiai, todėl kad mielės skatina augalų augimą, daigų atsparumą, šaknų vystymąsi, ekologiškos, nekenkia aplinkai.

Kaip pasigaminti trąšas iš mielių pomidorams laistyti? Receptai:

 • Paprastas - 2 nedidelius pakelius presuotų šviežių mielių užpilame 1 litru vandens ir įdedame 1 valgomą šaukštą cukraus. Paliekame 1-2 val šiltai. Gautą mielių koncentratą supilame į kibirą vandens (10 l).
 • Maistingas – 100 gramų  mielių užpilame 5 litrais piktžolių užpilo ( apie 5 litrus žolių užpilame 5 litrais vandens ir parą palaikome); papildomai įdedame ruginės duonos ir dar palaikome apie 2-3 paras. Šį gautą mielių koncentratą prieš laistymą atskieskite vandeniu, santykiu 1:5.
 • Greitas – 15 gramų sausų mielių ( du pakeliai po 7-8 gramus) ir 3 valgomi šaukštai cukraus; Šiuos ingredientus užpilkite 10 litrų vandeniu. Palikite šilumoje 1-2 valandoms. Po valandos – dviejų jau galima laistyti augalus.
 • Įdomus – 10 gramų sausų mielių, 0,5 litro vištų mėšlo (koncentrato), 0,5 litro medžio pelenų, 5 valgomi šaukštai cukraus. Gautą užpilą būtinai skieskite su vandeniu, santykiu 1:10  ir tik tuomet galima laistyti.
 • Liaudiškas – 100 gramų šviežių mielių, 10 litrų vandens, 1-2 šaukštai uogienės arba cukraus (kad geriau rūgtų). Palaikome apie parą. 1 litrą gauto raugo sumaišome su 10 litrų vandens, kuriuo laistome pomidorus.

pomidorai ir agurkai krepsyje sodo darzoves

Kuo svarbus mielių trąšų vaidmuo?

Mielių trąšos stimuliuoja augalo augimo procesą, paskatina geriau įsisavinti mineralinias medžiagas. Taip pat padidėja daigų atsparumas, paspartėja šaknų vystymasis. Šios trąšos yra ekologiškos, pagerina dirvožemio mikroflorą.

Su mielėmis pagaminti užpilai pomidorams gali būti naudojami ir kitiems augalams tręšti. Galime laistyti agurkus, kambarines gėles, rožes ir kt. Reikia žinoti keletą dalykų:

 • Pirmą kartą laistyti pomidorų daigus reikėtų  10 – 14 dienų po pasodinimo į pastovią vietą.
 • Prieš tręšiant šiuo užpilu augalus reikia sočiai palaistyti.
 • Laistymą – tręšimą mielių užpilu reikėtų kartoti maždaug kas dvi savaites, ne dažniau.

Nepamirškite, kad vien laistyti pomidorus mielių užpilu nepakanka. Įvairiais augimo etapais pomidorams reikalingos skirtingos medžiagos. Pradžioje reikėtų fosforo, kalio trąšų, vėliau mikroelementų (magnis, boras), azoto. Stebėkite pomidorų daigų augimą,  pagal jų lapus ir vaisius galime žinoti, kokių medžiagų trūksta.

Dar keletas pomidorų daigų sodinimo patarimų.

 • Pomidorai, nuo sėklos pasėjimo iki daigo pasodinimo į pastovią vietą (šiltnamį ar daržo lysvę), suauga per 45-50 dienų. Galite paskaičiuoti: jeigu pomidorų daigus į šiltnamį sodinsite balandžio pabaigoje, tai sėti reikėtų vasario pabaigoje ar kovo pačioje pradžioje. Jeigu daigus sodinsite lauke gegužės mėnesio antroje pusėje, tada sėti sėklas galima kovo mėnesio viduryje.
 • Sudygus sėkloms, daigeliams reikėtų gero apšvietimo, vėdinimo, drėgmės, reguliarios temperatūros.
 • Maždaug po 10-12 dienų, išaugus dviems tikriesiems lapeliams, daigus reikia išpikiuoti. Kodėl? Išpikiavus daigelius į didesnius vazonus ar lovelius jų šaknų sistema sparčiau auga ir tvirtėja.
 • Išpikiuotiems daigams reikia šviesos, šilumos ir vėdinimo. Laistyti reikėtų gausiai, bet retai.
Dalintis:
Rašyti komentarą
Rašyk
Skambink