Jei sodinate, auginate, laukiate derliaus ar mėgaujatės žydėjimu, Jums neabejotinai labai svarbu, kad augalai tiek po atviru dangumi, tiek šiltnamyje, namuose ar balkone būtų aprūpinti derlingu dirvožemiu ir laiku palepinti vandeniu bei vertingomis medžiagomis. Kaip tai užtikrinti? Vermikulitas yra visiškai švarus bei ekologiškas mineralas, todėl jis – vienas natūraliausių būdų dirvožemiui suteikti purumo, reikiamos drėgmės bei jį pamaitinti.
Vermikulitu yra vadinamas žemės gelmėse susidarantis mineralas, kuris apdorojamas tam tikroje temperatūroje virsta biria ir puria medžiaga. Kalbant apie vermikulito savybes, tai tikslinga paminėti, jog jis netirpsta vandenyje, tad naudojamas dirvožemiui gerinti, išlieka ilgai ir dovanoja savo gerąsias savybes. Vermikulitas pasižymi aukštu vandens įgeriamumu – net 400–530 proc.
Taip pat šis mineralas atsparus puviniams, mikroorganizmams, pelėsiui, jo nemėgsta vabzdžiai bei graužikai. Dėl minėtų savybių vermikulitas plačiai naudojamas statybų sektoriuje, pramonėje, ypač vertinamas yra ekologijos šalininkų, žemės ūkyje.
Kaip vermikulitas iš žaliavos virsta naudingu produktų Jūsų dirvožemiui?
Pirmiausia žaliava yra iškasama, tada smulkinama, vėliau laukia plovimo etapas, rūšiavimas. Galiausiai atrinkta žaliava džiovinama, taip pat filtruojama. Kol mineralas yra neperdirbtas, vizualiai jis atrodo tarsi iš dribsnių sluoksniuotas sudarytas gabalėlis, kiti gi lygina jį su mažytėmis armonikėlėmis. Tačiau veikiamas labai aukštos temperatūros – paprastai ji būna didesnė kaip 800 laipsnių – vermikulitas plečiasi ir įgauna granulių pavidalą. Pastarosios išsiskiria dydžiu ir mažu tankiu. Aukštoje temperatūroje išpūstas vermikulitas tampa atsparus ugniai, itin aukštoms temperatūroms.
Išpūsto vermikulito savybės skiriasi nuo pradinės žaliavos.
Vermikulitas unikalus, jo panaudojimo spektras tikrai platus, o naudų sąrašas įspūdingas. Tačiau besidomintiems šia medžiaga kyla klausimas, kokiam dirvožemiui vermikulitas tinka: bet kuriam, o gal yra išimčių? Dėl plataus savo pranašumų lauko šis mineralas tinka daugeliui dirvožemių – priklausomai nuo dirvos tipo, medžiaga suteiks jam tai, ko labiausiai trūksta. Pavyzdžiui, jei dirvožemis kietas, suplūktas, tai vermikulitas jį praretins, suteiks purumo. Tai labai naudinga augalų šaknims, mat kietoje dirvoje jos „dūsta“, negaudamos pakankamai deguonies. Jei dirvožemis smėlingas, tai vermikulitas savyje išlaikys ne tik vandenį, bet ir mineralines medžiagas, todėl efektyviai pasirūpins augalų mityba, jų šaknų sistemos stiprinimu.
Vermikulito privalumai įvertinti ne viename sektoriuje. Bene didžiausias šio mineralo populiarumas fiksuojamas žemės ūkyje, daržininkystėje bei miškininkystėje. Taip pat nemažai vermikulito panaudojama statybų sektoriuje, konkrečiai – statybinių mišinių gamybai. Šiek tiek jo naudoja ir izoliacinių medžiagų gamintojai.
Mums aktualus daržininkystės sektorius. Čia vermikulitas paprastai maišomas su durpėmis, smėliu, kompostu, medžio žieve, trąšomis bei kitomis medžiagomis. Tad kokios vermikulito panaudojimo galimybės daržininkystėje bei sodininkystėje?
Vermikulito sudėtyje yra geležies, aliuminio, magnio oksido – tai vertingos medžiagos, tad nenuostabu, jog šis mineralas tikrai naudingas dirvožemiui ir jame augantiems augalams.
Štai toks įspūdingas privalumų sąrašas. Ar dar kyla abejonių vermikulito nauda?
Taigi, jei jau mėgaujatės vermikulito privalumais daržininkystėje ir norėsite jo įsigyti daugiau arba įsitikinote plačiu jo naudos spektru ir tais privalumais pasinaudosite, rinkitės vermikulitą mūsų el. parduotuvės pasiūloje. Tai nedidelė investicija į tvarią, natūralią daržininkystę bei sodininkystę, gausų derlių, skrupulingą augalų aprūpinimą geru dirvožemiu.